Przygotowaliśmy na ten sezon specjalną ofertę dla skrzydlatych milusińskich – SUPER DOMKI!
Zapraszamy do zakupu oryginalnych budek wykonanych w Stolarni Leśnego Zakładu Doświadczalnego, uwzględniających potrzeby i wymagania ptaków oraz zapewniających im bezpieczeństwo, nad czym ciągle pracujemy wykonując testy i doświadczenia.
Dlatego niektóre z nich zawierają dodatkowe akcesoria typu: siatki zabezpieczające przed drapieżnikami, silikonowe uszczelnienia, sznurki do zawieszania odporne na warunki atmosferyczne, metalowe okucia wejścia do budek i inne.
Zdjęcia budek to zdjęcia poglądowe. Niektóre szczegóły techniczne mogą ulegać w trakcie tego sezonu zmianom, ponieważ ciągle je doskonalimy.
Nasze budki są wykonane z drewna heblowanego z zewnątrz, jednak można je na zewnątrz pomalować, np. drewnochronem w kolorze, który zapewni im zlanie się z otoczeniem. Drewno wewnątrz budek jest surowe i chropowate i nie należy go niczym malować!
Wybierz odpowiednią budkę
Budka lęgowa powinna być dostosowana do gatunku ptaka, gdyż stanowią one bardzo zróżnicowaną grupę, mają inne wymagania co do kształtu i wielkości budki, głębokości „dziupli”, wielkości dna, średnicy otworu wlotowego. W związku z tym zanim zdecydujesz się na konkretny typ budki lęgowej zaobserwuj, jakie ptaki najczęściej pojawiają się w Twojej okolicy i dopasuj typ budki do potrzeb przyszłych lokatorów.
Wybierz odpowiednie miejsce na budkę lęgową
Budka lęgowa powinna znajdować się w zacisznym i trudno dostępnym dla drapieżników miejscu, jednak dobrze widocznym np. z okien domu. Dobrze jest zawiesić budkę w takim miejscu, aby była osłonięta przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza deszczem i wiatrem, ale również przed słońcem. Jeśli jest taka możliwość, to warto zawiesić budkę w kierunku wschodnim lub południowo-wschodnim. Unikamy silnej południowej wystawy słonecznej i wystawy zachodniej (wiatry). Budka powinna zostać solidnie przytwierdzona do drzewa lub ściany – nie może się bujać. Poza tym bardzo istotne jest zawieszenie budki lęgowej lekko pochylonej do przodu. W ten sposób ułatwimy pisklętom opuszczenie budki, dodatkowo daszek lepiej zasłoni wlot i zminimalizuje ryzyko zalania wnętrza gniazda. Proponujemy do wyboru dwie metody wieszania albo za pomocą dołączonych do budki linek, dzięki czemu nie ranimy drzew, albo za pomocą wkrętów, dzięki którym łatwo można zmienić lokalizację budki na drzewach w ogrodzie.
Doradca ornitolog
W sezonie lęgowym oferujemy możliwość teleporady z ornitologiem w każdy dzień roboczy (oprócz czwartku) w godzinach 12:00-14:00 pod numerem 46 874 83 74.
Planujemy także przygotowanie filmów instruktażowych na naszym kanale Youtube (szczegóły wkrótce).
Wyczyść budkę lęgową po każdym lęgu
Budkę należy wyczyścić ze wszystkich pozostałości gniazda, odchodów, piór i resztek jedzenia aby zapobiegać rozwojowi pasożytów i przedłużyć czas użytkowania budki. Nieczyszczona budka staje się płytsza, a co za tym idzie – gorzej chroni pisklęta przed drapieżnikami i szybciej niszczeje