Promocja
21 maja 2015
PROJEKT „BUBOBORY W LP” W II FINALE KONKURSU KOMISJI EUROPEJSKIEJ NATURA 2000 AWARD
Fot.1. Polscy finaliści konkursu Komisji Europejskiej Natura 2000 Award
fot. Archiwum Komisji Europejskiej
W dniu 21 maja 2015 r. w Brukseli w siedzibie w Komisji Europejskiej „Barlaymont” odbyła się ceremonia wręczenia Europejskiej Nagrody Natura 2000, której głównym celem jest przedstawianie działań zachowujących europejską różnorodność biologiczną i korzyści zarówno dla przyrody jak i dla ludzi. Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie reprezentowali pomysłodawca i kierownik wyróżnionego przez Komisję projektu „Bubobory w LP” – Dariusz Anderwald oraz koordynatorka – Joanna Sitkiewicz. Nagroda przyznawana jest za dobre praktyki na obszarach Natura 2000 w pięciu różnych kategoriach: komunikacja, korzyści społeczno-ekonomiczne, ochrona przyrody, godzenie interesów / postrzeganie oraz współpraca transgraniczna w obszarach sieci. Dodatkowo w ramach tej inicjatywy po raz pierwszy w tym roku przyznano także Nagrodę Obywatelską. Otrzymał ją projekt „Dzień Natura 2000” z Hiszpanii , który dostał najwięcej głosów od internautów. W sumie w ciągu miesiąca na wszystkie finalne projekty oddano około 25 tys. głosów. Zwycięski projekt SEO / BirdLife Europe miał na celu podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństw na temat sieci Natura 2000 poprzez łączenie ludzi dla zachowania różnorodności biologicznej. W celu promowania tej idei wykorzystano tzw. „efekt motyla”: każdy uczestnik był zobowiązany do wykonania małego gestu złożenia rąk w kształcie motyla, by pokazać poparcie dla zachowania przyrody i dzikich zwierząt na wybranym obszarze. Następnie na stronie internetowej i portalach społecznościowych można było opublikować swoje zdjęcie z tym gestem.
Od początku tego projektu, tj. od 2013 r. w całej Europie zorganizowano dla ponad 19 tys. osób wiele imprez, które były związane z promocją ochrony wybranych obszarów i odnotowano aktywność na ponad 3 mln kont społecznościowych. Każdego roku wydarzenia były związane z ochroną wybranego obszaru Natura 2000 w Europie. W 2014 r. był to przełom Donana w południowej Hiszpanii, rozległy obszar podmokłych wydm nadmorskich z dębem korkowym i sosnowymi lasami chroniącym tysiące gatunków, w tym populację orła cesarskiego i rysia iberyjskiego.
Wśród 23 projektów-finalistów znalazły się aż trzy projekty z Polski: „Bubobory” – koordynowany przez Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie; „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach Natura 2000 – promocja najlepszych praktyk” – przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych w Warszawie oraz „Misja Natura” – przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w Krakowie.
Mimo że żaden nie zdobył nagrody głównej, to jednak znalezienie się w tak zaszczytnym gronie finalistów jest ogromnym wyróżnieniem dla ich Autorów i podkreśleniem ich dużego zaangażowania w ochronę polskiej przyrody na obszarach Natury 2000.
Fot. 2. Siedziba Komisji Europejskiej
w Brukseli
fot. D. Anderwald
styczeń 2011
Miesięcznik przyrodniczo- kulturalny Echa Leśne w artykule ” Nasi skrzydlaci podopieczni ” przedstawia naszą projektową sowę- puchacza. Można w artykule znależć informacje także o projekcie „Bubobory w LP”.
Nowy Targ
Na stronie nadleśnictwa Nowy Targ pojawiła się krótka notatka na temat odbytego szkolenia Bubobory i nocnych poszukiwań tajemniczych sowich głosów. Z informacji w niej zawartych można wywnioskować, że nasze szkolenia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród leśników.
Kolejne szkolenia już odbyte
Odbyły się już szkolenia główne w 12 nadleśnictwach objętych tegoroczną akcją Bubogóry. W Teleexpresssie w niedzielę Wielkanocną 04.04.2010 w 13 minucie programu pojawił się krótki reportaż ze szkolenia w Starym Sączu, w którym Kierownik projektu Bubobory prezentuje kilka głosów sów.
Ustrzyki już przeszkolone
Wraz z nadejściem pierwszych, cieplejszych promieni słonecznych, które zaczęły powoli topiś białą, śnieżną pierzynę, ruszyła edycja bubobory 2010. Pierwszy w teren ruszył Piotr Zieliński, który szkolił Leśniczych w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne. Wzmianka o Buboborach pojawiła się na stronie internetowej http://www.krosno.lasy.gov.pl
Wszyscy mówią o sowach
W dwutygodniku „Środowisko” 28 lutego 2010 na stronie 31 ukazał się sowi apel dotyczący śmiertelności sów spowodowanej ciężką zimą.
Nowość
Aby rozpowszechnić nasz projekt przygotowaliśmy do pobrania na pulpit kalendarz Bubobory 2010 . Każdy miesiąc zapisany jako obraz, przystosowany jest do wyświetlenia jako tło pulpitu. Kalendarz ucieszy oko każdego miłośnika sów, zawiera piękne zdjęcia sów kupione w ramach projektu „Bubobory w LP”.
Informacja o Apelu
23.02.2010 w programie informacyjnym Teleekspress nadawanym o 17.00 przez TVP 1, w ósmej minucie ukazał się krótki wywiad z kierownikiem projektu Bubobory w LP- Dariuszem Anderwaldem na temat padających z głodu sów. Do tak dużej śmiertelności tych ptaków przyczyniła się tegoroczna zima., Długo zalegająca, duża pokrtwa śniżna i długotrwałe mrozy znacznie utrudniły zdobywanie pokarmu zwłaszcza dwóm gatunkom: uszatce Asio otus oraz płomykówce Tyto alba, gdyż podstawą ich diety są gryzonie.
Informacje o trudnej sytuacji sów pojawiły sie także na stronach internetowych Lasów Państwowych >>>
Na portalu dla miłośników obserwatorów ptasich przygód wiadomość o Apelu dotyczącym martwych sów umieścił Antoni Marczewski – administrator portalu www.awibaza.pl
http://www.birdwatching.pl/wiadomosci/21/art/479
10.09.2009 r.
Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej gościło 38 leśników z Belgijskiego Królewskiego Towarzystwa Leśnego (Societe Royale Forestiere de Belgique).
Podczas prezentacji multumedialnej dotyczącej działalności CEPL oraz zwiedzania Muzeum Lasu i Drewna zapoznano ich z istotą projektu Bubobory w LP informując także o jego dofinansowaniu przez Unię Europejską w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Wykonano pamiątkowe zdjęcia. Przekazano broszury informacyjne o projekcie. Jednocześnie z projektem zapoznano G. Wasilewskiego – nadleśniczego Nadleśnictwa Rogów , prof. Tadeusza Andrzejczyka – Katedra Hodowli Lasu SGGW oraz prof. Michalaka – Zakład Dendrometrii SGGW.
Pamiatkowe zdjęcie na tle plakatu projektu Bubobory w LP. Od lewej : G. Wasilewski (nadleśniczy Nadleśnictwa Rogów, prof. T. Andrzejczyk (Katedra Hodowli Lasu SGGW), M. Terlinden – prezes Belgijskiego Królewskiego Towarzystwa Leśnego, D. Anderwald (kierownik projektu), prof. K. Michalak (Zakład Dendrometrii i Nauki o Produkcyjności Lasu SGGW) oraz dwaj leśnicy z Belgii | |
Członkowie Belgijskiego Królewskiego Towarzystwa Leśnego przed wejsciem do budynku CEPL. W tle plakat projektu Bubobory w LP |
IX Międzynarodowe Targi Leśne w Rogowie
3-5 września 2009 roku odbyły się IX Międzynarodowe Targi Leśne w Rogowie organizowane przez Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie przy współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, Ośrodkiem Rozwojowo-Wdrożeniowym Lasów Państwowych w Bedoniu, Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego. Podczas Targów Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej na swoim stoisku m.in. promowało projekt BUBOBORY w LP.
Stoisko odwiedziło wiele znamienitych osób takich, jak: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych, dyrektor Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Warszawie, dyrektor Instytutu Ochrony Przyrody w Krakowie, a także liczni przedsiębiorcy leśni i leśnicy z terenu całego kraju.
Podczas dwóch dni Targów rozdawano osobom zainteresowanym ulotki, opowiadano o projekcie i jego realizacji. Uwagę wielu przyciągały donośne głosy sów, które dochodziły z głośnika przy naszym stanowisku. Bez względu na wiek i wykonywany zawód wszyscy z dużym zainteresowaniem zaglądali, by dowiedzieć się, skąd dochodzą głośne pokrzykiwania i jakie ptaki je wydają. Trudno było zliczyć osoby odwiedzające nasze stanowisko, niemniej organizatorzy podają, że tegoroczne targi odwiedziło ponad 2000 osób. Z pewnością wiele z nich zwróciło uwagę na wielkie pomarańczowe oczy puchacza zerkające z plakatu promującego Projekt „Bubobory w LP”.
Galeria >>>
Artykuły w internecie
Coraz częściej ukazują się wzmianki o projekcie BUBOBORY w LP na innych stronach internetowych. Opis jednego ze Szkoleń Głownych przeprowadzonych przez Tadeusza Mizerę ukazał się na stronie internetowej Nadleśnictwa Pniewy : http://pniewy.poznan.lasy.gov.pl/main.php?muid=48&mid=218&akID=6340#ak6340
na którą zapraszamy w celu bliższego zapoznania się z warsztatami.
Kolejna wzmianka o projekcie Bubobory pojawiła się na stronie Nadleśnictwa Drygały gdzie ornitolodzy wyruszyli z kolejnym zadaniem naszego projektu, czyli budową sztucznego gniazda dla puchacza . Sprawozdanie z działań podjętych w tym nadleśnictwie pojawiło się na stronie:
http://www.bialystok.lasy.gov.pl/web/drygaly/aktualnosci
Artykuły w prasie
30 czerwca 2009 w dwutygodniku ŚRODOWISKO pojawił się pierwszy artykuł promujący nasz projekt, zatytułowany „Bubobory za pieniądze z UE” napisany przez Krystynę Forowicz. Autorka przybliża w nim przebieg działań podjętych w ramach projektu oraz główne cele Buboborów.